Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

B. Braun Avitum
Poland
Lista aktualności

„Transplantacja TAK czy NIE ?” – spotkanie młodzieży w Garwolinie

2015-09-30
Ponad 150 uczniów szkół średnich przybyło w dniu 25 września br. na spotkanie zorganizowane przez personel medyczny Stacji Dializ BBraun Avitum Poland w Garwolinie. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Burmistrz miasta. Wykładowcami byli pracownicy Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie, która należy do wiodących placówek w Polsce, wykonujących przeszczepy narządów.
Organizatorzy zaproponowali młodzieży dyskusję nad tematami, które przedstawiali poszczególni prelegenci. Taka formuła spotkania została pozytywnie przyjęta przez młodych uczestników, którzy wybrali do aktywnego uczestniczenia swoich przedstawicieli. Dyskusja była bardzo żywa a czasami emocjonalna.
W pierwszej części spotkania omówiono następujące tematy: niewydolność nerek, przygotowanie i przeprowadzanie transplantacji nerek i innych narządów oraz prawne aspekty transplantacji narządów. W drugiej przedstawiono zagadnienia związane z przeszczepianiem nerek od dawców żywych oraz psychologiczne aspekty tego rodzaju dawstwa. Na zakończenie konferencji dyskutowano o sposobach zwiększenia świadomości społeczeństwa, dotyczącej dawstwa narządów i przeszczepów rodzinnych. Specjalnymi gośćmi byli Państwo Monika i Radosław Błażejczyk. Pani Monika ofiarowała swojemu mężowi nerkę i przeszczepienie wykonano w lipcu 2013 roku. W swoim bardzo osobistym wystąpieniu mówili o wszystkich przeżyciach, problemach i radościach, jakie były ich udziałem, kiedy wspólnie podjęli decyzję o przeszczepie nerki.

Do końca sierpnia bieżącego roku odbyło się w Polsce ponad 1000 operacji przeszczepienia narządów. Od początku 2015 roku wykonano 44 przeszczepienia nerki od żywych dawców ( 6% wszystkich przeszczepień nerki) i 13 przeszczepów fragmentów wątroby od żywych dawców. W Polsce co miesiąc wykonuje się ok. 130 przeszczepów narządów od zmarłych dawców. Na liście oczekujących jest 1,5 tys. chorych – 894 oczekuje na przeszczep nerki.
Spośród pacjentów leczonych w stacjach dializ firmy BBraun Avitum Poland u 128 pacjentów wykonano przeszczepienie nerki w latach 2013 - 2014.