Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

B. Braun Avitum
Poland
Lista aktualności

Światowy Dzień Nerek 2016 – spotkania edukacyjne dla dzieci i młodzieży

2016-03-16
W bieżącym roku 10 marca po raz jedenasty obchodzony był Światowy Dzień Nerek. Tym razem pod hasłem: Choroby nerek i dzieci – Działaj wcześnie by im zapobiegać ! ( Kidney Disease & Children. Act Early to Prevent It !)

Choroby nerek, choć nie występują często wśród dzieci, mogą wpływać na jakość ich życia, albo nawet je skrócić. Najczęściej u dzieci występują zakażenia układu moczowego i jego wady, zaburzenia w oddawaniu moczu, jak również kłębuszkowe zapalenia nerek. Poważna niewydolność nerek u dzieci występuje rzadko, jednak rodzice powinni dbać o profilaktykę chorób nerek u swoich pociech. Należy zwrócić większą uwagę na zmiany w moczu, nocne moczenie się dziecka czy nawracające zakażenia układu moczowego. Również podwyższone ciśnienie tętnicze u dzieci może oznaczać chorobę nerek. Rodzice muszą poddawać dzieci badaniom bilansowym, ponieważ zaburzenia wzrostu mogą także oznaczać problemy z nerkami. Należy dbać o to, by dzieci kontrolowały oddawanie moczu, piły regularnie płyny, nie stosowały w nadmiarze soli, dbały o higienę osobistą i nie przetrzymywały moczu.
Kierownicy stacji dializ BBraun Avitum Polska zorganizowali z tej okazji spotkania uczniami szkół podstawowych i średnich. Spotkania odbyły się w Legnicy, Łodzi, Tomaszowie Lubelskim, Śremie w Jaworznie oraz w dwóch miejscowościach: Jaszczów i Puchaczów na terenie powiatu łęczyńskiego. Przeprowadzono prelekcje na temat funkcji nerek w organizmie człowieka, zdrowego trybu życia oraz zasad profilaktyki chorób nerek u dzieci i młodzieży. Prowadzący spotkania mówili o dużym zainteresowaniu uczestników i to nawet tych najmłodszych, którzy zadawali wiele pytań, również dotyczących hemodializ i przyczepów nerek. W Tomaszowie Lubelskim w spotkaniu brali udział uczniowie klas szóstych z dwóch szkół podstawowych. Otrzymali od organizatorów długopisy z logo firmy BBraun oraz ulotki propagujące zdrowy tryb życia i prezent w postaci butelki niegazowanej wody mineralnej.
Według relacji organizatorów we wszystkich spotkaniach uczestniczyło ponad 400 uczestników.