Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

B. Braun Avitum
Poland
Lista aktualności

Program ŻYWY DAWCA NERKI - spotkanie w stacji dializ w Tomaszowie Lubelskim

2012-07-25
Program ŻYWY DAWCA NERKI - spotkanie w stacji dializ w Tomaszowie Lubelskim

W końcu czerwca 2012 roku odbyło się spotkanie pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego stacji dializ w Tomaszowie Lubelskim. Organizatorem spotkania była Pani mgr Aleksandra Tomaszek, która pełni funkcję koordynatora transplantacyjnego w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie przy ulicy Nowogrodzkiej 59, której Kierownikiem jest prof. Andrzej Chmura.


Medyczne aspekty kwalifikacji żywego dawcy nerki oraz technikę zabiegu chirurgicznego przeszczepiania nerki przedstawili: dr Rafał Kieszek oraz dr Michał Wszoła. Ciekawy wykład na temat psychologicznych problemów towarzyszących decyzji zostania żywym dawcą nerki wygłosił dr Mateusz Zatorski. Gościem spotkania był również Pan Krzysztof Strug, który oddał nerkę swojemu bratu. W swoim wystąpieniu mówił jak podejmował tę trudną decyzję oraz o przebiegu kwalifikacji do przeszczepu, zabiegu operacyjnym i zakończonym sukcesem przeszczepie.
Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej jako jedno z priorytetowych zadań przewiduje wzrost stosowania procedury przeszczepiania nerek, w tym przeszczepiania nerek pobranych od dawców żywych. Koordynatorem Projektu „Żywy dawca nerki” jest prof. Artur Kwiatkowski. Program jest realizowany ze środków finansowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020. Program rozwoju pobierania nerek od dawców żywych w celu ich przeszczepienia chorym ze schyłkową niewydolnością nerek opiera się na prowadzeniu akcji informacyjnej skierowanej bezpośrednio do chorych i ich bliskich. Celem programu jest również promowanie idei dawstwa narządów pochodzących od żywych dawców wśród personelu stacji dializ. W tym celu w wybranych stacjach dializ powoływani są koordynatorzy przeszczepiania nerek od żywych dawców. Taką funkcję w stacji dializ w Tomaszowie Lubelskim pełni Pani mgr Małgorzata Zielińska.

 

Przeszczepienie nerki od żywego dawcy uznane jest za najlepszą metodę leczenia schyłkowej niewydolności nerek. Czynność i przeżywalność nerki przeszczepionej od żywego dawcy niezależnie od stopnia pokrewieństwa jest lepsza od czynności i przeżycia nerki przeszczepionej od osoby zmarłej. Taki sposób uzyskania nerki pozwala skrócić czas oczekiwania na przeszczepienie, a przede wszystkim umożliwia przeszczepienie wyprzedzające (pre-emptive transplantation) przed rozpoczęciem dializ, co pozwala uniknąć konieczności wytwarzania dostępu naczyniowego i wszystkich innych niekorzystnych skutków dializoterapii.