Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

B. Braun Avitum
Poland
Lista aktualności

Aktualności

2012-02-02
Pilotażowa ocena stanu odżywienia pacjentów dializowanych w stacjach dializ BBraun Avitum w Polsce.

Problemy żywieniowe wśród chorych objętych programem stałej hemodializoterapii nie ograniczają się jedynie do konieczności stworzenia adekwatnego do zapotrzebowania i choroby modelu żywienia, który dostarcza prawidłową ilość źródeł energii, białka, mikro- i makroelementów, minerałów i indywidualnie ogranicza podaż wody, fosforu i potasu. Ważnym problemem jest nadwaga i otyłość, a wciąż niedocenianym są różne formy niedożywienia, które obserwuje się u od 20 % do 55 % dorosłych pacjentów w stacjach dializ.

Praca, której autorami są dr Jerzy Uzar i dr Anna Zmarzły uzyskała wyróżnienie podczas Zjazdu Towarzystwa Żywienia Klinicznego w Jachrance, który odbył się w listopadzie 2011 roku.
Celem przeprowadzonego badania była ocena częstości występowania niedożywienia i innych problemów żywieniowych wśród chorych dializowanych i opracowanie dalszych działań systemowych w obszarze diagnostyki i leczenia niedożywienia chorych leczonych w stacjach dializ Braun Avitum Poland. W przeprowadzeniu badania wykorzystano skalę przesiewową SGA, dane kliniczne, wywiad żywieniowy i badania laboratoryjne.

Badanie przeprowadzono wśród 1171 pacjentów. W tej grupie wyodrębniono 257 (22 %) chorych z ryzykiem niedożywienia, w tym:
•    wyniszczonych – 42 chorych
•    z umiarkowanym niedożywieniem – 67 chorych
•    z prawidłowym BMI i ryzykiem niedożywienia – 55 chorych
•    chorych otyłych i z nadwagą z ryzykiem niedożywienia i niedożywieniem białkowym – 93 chorych

U prawie 30 % chorych stwierdzono różne formy nadwagi i otyłości a zaburzenia stanu odżywienia zaobserwowano u ponad 50 % naszych chorych.

Po podsumowaniu wyników badań podjęto decyzję o rutynowym screeningu w kierunku niedożywienia wśród chorych leczonych w sieci stacji dializ BBraun Avitum Poland. W tym celu powołano tzw. zespół żywieniowy. Zadecydowano również o finansowaniu doustnej suplementacji pokarmowej u chorych o najniższych dochodach.