Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

B. Braun Avitum
Poland
Lista aktualności

Kolejne spotkanie w ramach projektu ŻYWY DAWCA NERKI - stacja dializ w Garwolinie

2012-12-17

Pacjenci i ich rodziny oraz personel medyczny z czterech stacji dializ BBraun Avitum Poland ( Tomaszów Lubelski, Łódź, Kutno i Zgierz) uczestniczyli już w tym roku w spotkaniach z realizatorami projektu „Żywy Dawca Nerki".  

Kolejne spotkanie odbyło się w dniu 11 grudnia 2012 roku w stacji dializ w Garwolinie. Na spotkanie przybyli pacjenci i ich bliscy, którzy są zainteresowani przeszczepami od żywych dawców oraz personel medyczny. Organizatorem spotkania była Pani mgr Aleksandra Tomaszek, która pełni funkcję koordynatora transplantacyjnego w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Instytutu Transplantologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Zasady kwalifikacji żywego dawcy nerki oraz technikę zabiegu chirurgicznego przeszczepiania nerki przedstawiły: dr Jolanta Gozdowska oraz dr Monika Bieniasz. Dr Mateusz Zatorski - psycholog kliniczny- wygłosił wykład o psychologicznych aspektach decyzji zostania żywym dawcą nerki. Szczególnym gościem spotkania była Pani Magdalena Kudlik, która dwa lata temu oddała nerkę ojcu. W swoim bardzo osobistym wystąpieniu mówiła o wszystkich przeżyciach, problemach i radościach, jakie były jej udziałem, kiedy podjęła decyzję o oddaniu swojej nerki ojcu. Spotkanie zakończyła bardzo ożywiona i emocjonalna dyskusja uczestników z wykładowcami o przeszczepianiu nerek.

Jednym z priorytetowych zadań Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej jest wzrost stosowania procedury przeszczepiania nerek, w tym szczególnie przeszczepiania nerek pobranych od dawców żywych. Koordynatorem Projektu „Żywy dawca nerki" jest prof. Artur Kwiatkowski. Program rozwoju przeszczepiania nerek od dawców żywych opiera się na prowadzeniu akcji informacyjnej skierowanej bezpośrednio do chorych na schyłkową niewydolność nerek i ich rodzin. Jest on również realizowany wśród personelu stacji dializ. W tym celu w wybranych stacjach dializ powoływani są koordynatorzy przeszczepiania nerek od żywych dawców. Taką funkcję w stacji dializ w Garwolinie będzie pełnić Pani mgr Marzena Kostecka.

Jedynie 4 proc. przeszczepów nerek w Polsce to przeszczepy od żywych dawców. W Norwegii odsetek przeszczepów nerek od żywych dawców to ok.45 proc., w Japonii przeszczepia się je wyłącznie od dawców żywych, podczas gdy w USA jest to już znakomita większość. W Polsce w 2010 roku było najwięcej, bo 50 przeszczepów nerek od żywych dawców. Do połowy grudnia bieżącego roku wykonano 50 takich przeszczepów i prawdopodobnie przekroczona zostanie rekordowa liczba 50 przeszczepów sprzed 2 lat.