Zamknij X

INFORMACJA DOTYCZĄCA PLIKÓW COOKIES:

Ten serwis stosuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

B. Braun Avitum
Poland
Lista aktualności

Jubileusz 25-lecia dializoterapii w Legnicy

2012-12-03

W październiku 1987 roku nastąpiło otwarcie stacji dializ w Specjalistycznym Szpitalu Chirurgicznym przy ulicy Murarskiej w Legnicy. Pierwszym ordynatorem została dr Maria Macner. W roku 1990 kierownictwo objął prof. Andrzej Steciwko. Coraz większa liczba pacjentów i brak możliwości powiększenia stacji spowodowały, że w 1994 roku przeniesiono ją do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy. Na początku roku 2000 szpital miał trudności finansowe związane również z zabezpieczeniem prawidłowego funkcjonowania stacji dializ. Ta sytuacja doprowadziła w 2003 roku do zawarcia porozumienia z firmą BBraun Avitum, która przejęła zarządzanie stacją. Firma przeprowadziła remont pomieszczeń przeznaczonych na nową lokalizację w legnickim Szpitalu i wyposażyła obiekt w nowoczesny sprzęt do hemodializoterapii. W kwietniu 2004 roku wykonano pierwsze dializy już w nowej stacji, jej Kierownikiem został dr Jerzy Uzar.

Głównym punktem obchodów Jubileuszu było uroczyste spotkanie w dniu 26 listopada 2012 roku, w którym wzięło udział ponad 100 zaproszonych gości. Byli wśród nich przedstawiciele władz samorządowych, założyciele i byli pracownicy stacji dializ, obecny personel, aktualnie leczeni pacjenci z rodzinami, wielu pacjentów po przeszczepie nerki. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy Krystyna Barcik oraz Prezes B.Braun Avitum Poland Marek Łukaszyk pełnili funkcję gospodarzy spotkania. Obecny stan dializoterapii w Województwie Dolnośląskim przedstawiła prof. Magdalena Krajewska, która jest Wojewódzkim Konsultantem ds. nefrologii. O bieżącej działalności legnickiej stacji dializ mówił jej Kierownik dr Adam Drozd. W imieniu pacjentów głos zabrał leczony w niej już wiele lat Grzegorz Śmietana. Na zakończenie uroczystości wręczono pamiątkowe dyplomy osobom szczególnie zasłużonym dla rozwoju dializoterapii w Legnicy.

Aktualna działalność Stacji Dializ B.Braun Avitum w Legnicy to nie tylko leczenie hemodializami i dializami otrzewnowymi, ale również profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób nerek. W ramach akcji informacyjnej o obchodach 25-lecia dializoterapii w Legnicy przesłano lekarzom rodzinnym w regionie ok. 500 bezpłatnych skierowań na badania moczu i krwi, a w lokalnym tygodniku Panorama Legnicka zamieszczono zniżkowe kupony na takie badania w ilości ok. 3000 sztuk.